image

Akce spolku

Zde vám budeme přinášet informace o akcích spolku Sběratelé panenek, z.s.

image

 Kde bydlely panenky našich maminek a babiček

Dnes pro Vás máme pozvánku na výstavu "Kde bydlely panenky našich maminek a babiček", která se koná od 8.3.2024 do 20.4.2024 v Muzeu Nové Strašecí. Na výstavě budete moci shlédnout exponáty ze sbírek Lukáše Novotného, který je členem spolku Sběratelé panenek. Čekají na Vás pokojíčky, nábytečky a další nezbytné vybavení pro panenky. 

image

 Vánoce na osmičce

V pátek 15.12.2023 jsem se zúčastnili krásné akce Vánoce na osmičce. Na příchozí čekalo kromě naší výstavy i mnoho prodejních stánků s krásnými výrobky od dětí, dílničky, vystoupení prvňáčků a pěvěckých souborů.

image

Žatecké setkání s panenkami

O listopadovém prodlouženém víkendu bylo v Žatci k vidění několik desítek exponátů panenek, pokojíčků, prodejen, retro hraček a kočárků ze sbírek zapsaného spolku Sběratelé panenek. Výstava, jejíž partnerem bylo město Žatec, byla velmi úspěšná a v clubu Devítka na náměstí v Žatci ji shlédlo během tří dnů kolem 500 návštěvníků.

K vidění byly panenky z různých zemí, mezi nejčastěji zastoupené patřilo Československo, Německo, Francie, Itálie, ale nechyběly ani exotičtější země, například Japonsko či Amerika. Nejstarším vystaveným exponátem byly bezesporu panenky pocházející z Peru. Látky používané na výrobu etnických panenek a upomínkových předmětů, které byly v letech 1970-1980 často prodávány turistům, byly staré okolo 500 – 1000 let a pocházely z kultury Chancay.

Dalšími obdivovanými panenkami byly bezesporu ty, které nebyly určeny primárně ke hraní, ale jako doplněk interiéru. Takto se využívaly panenky například v Itálii zhruba v 70. letech ale také ještě mnohem dříve ve Francii. Francouzské panenky prezentované na výstavě byly staré zhruba 120 let a mezi sběrateli jsou známé svým označením budoárové, právě s ohledem na jejich využití v budoáru nejedné francouzské dámy.

Nejvíce pozornosti si však po právu vysloužily panenky československé. Návštěvníci zde tak mohli spatřit jak panenky z porcelánu, které byly vyrobeny ještě za Rakouska Uherska v porcelánce u Karlových Varů, tak i z velmi hořlavého celuloidu (výrobce Fatra, Novolit a Technoplast). Největší prostor na výstavě byl věnován asi nejoblíbenějším panenkám našich maminek a babiček a to panenkám z podniku HAMIRO.

Panenky a pokojíčky byly doplněny i o retro hračky, které mohly najít děti v dobách minulých pod stromečkem. Nechyběl tak pojízdný oslík, různé deskové a vědomostní hry, dalekohled, promítačka, stolní fotbálek, mončičáci nebo třeba velmi oblíbený kočárek z Liberty Mělník.

Vzhledem k tomu, že mnoho návštěvníků vyslovilo přání výstavu v budoucnu zopakovat je možné, že se v budoucnu staré hračky, panenky a domečky do Žatce vrátí. Na příští rok mají Sběratelé panenek naplánované další akce, ať už se bude jednat o výstavy v muzeích, kulturních domech nebo přednášky pro veřejnost. Pro aktuální informace stačí sledovat FB či webové stránky.

image

Panenky v Žatci

Kdo by neměl rád panenky, skoro každá holčička a možná i leckterý chlapec si s nimi dovedli hrát celé dlouhé hodiny. A i když už jsou z dívek ženy a z malých kluků muži, téměř každého z nich určitě potěší pohled na hračky z jejich dětství. Tak přijměte pozvání spolku Sběratelé panenek a alespoň na jeden víkend v listopadu se staňte zase dětmi.
                                   
Ve dnech 17.-19.11.2023 se v Žatci uskuteční akce příznačně nazvaná „Panenky v Žatci“. K vidění zde budou historické i retro panenky, kočárky, hračky, medvídci, nábytek a další nezbytné vybavení. Pořadatelé nezapomněli ani na pánskou část návštěvníků a připravili si pro ně modely autíček.  
                                   
Na příchozí čeká rovněž bohatá tombola, upomínkové předměty a je možné, že si také odnesete svoji první panenku do sbírky. Fungovat zde bude i panenková poradna, ve které budete moci zjistit informace o donesené panence nebo třeba o její opravě.
                                   
Základní informace:
Panenky v Žatci, Nám. Svobody 9 (budova bývalé spořitelny), Žatec
pátek 17. 11. 2023 9 − 17 hod.
sobota 18. 11. 2023 9 − 17 hod.
neděle 19. 11. 2023 9 − 16 hod.
                                   
Děti od tří let a ZTP 50,-, Dospělí 100,-, Senioři nad 70 let zdarma
                                   
FB: Sběratelé panenek, z.s.
www.sberatelepanenek.cz
Partnerem akce je město Žatec

image

Výstava historických panenek a hraček

Výstava přináší výběr dobových panenek, doplněný o nádobíčko, nábyteček a další doplňky potřebné pro hru s panenkami, ale také ukázky starých medvědů či historických autíček. Vybrané ukázky spadají do období od roku 1920 až do období zhruba do roku 1970. Exponáty pochází ze soukromé sbírky paní Veroniky Janurové a pana Lukáše Novotného, kteří náleží ke spolku Sběratelé panenek, z.s. se sídlem v Kladně.   

image

Panenky v Libochovicích

Kdo by neměl rád panenky, skoro každá holčička a možná i leckterý chlapec si s nimi dovedli hrát celé dlouhé hodiny. A i když už jsou z dívek ženy a z malých kluků muži, téměř každého z nich určitě potěší pohled na hračky z jejich dětství. Tak přijměte pozvání spolku Sběratelé panenek a alespoň na jeden víkend v srpnu se staňte zase dětmi.

Ve dnech 11.-13.8.2023 se v Libochovicích uskuteční akce příznačně nazvaná „Panenky v Libochovicích“. K vidění zde budou historické i retro panenky, kočárky, hračky, medvídci, nábytek a další nezbytné vybavení. Pořadatelé nezapomněli ani na pánskou část návštěvníků a připravili si pro ně modely autíček.  

Na příchozí čeká rovněž bohatá tombola, upomínkové předměty a je možné, že si také odnesete svoji první panenku do sbírky. Fungovat zde bude i panenková poradna, ve které budete moci zjistit informace o donesené panence nebo třeba o její opravě.
Základní informace:

Panenky v Libochovicích, Kulturní středisko U Tří Lip, Riegrova 64, 411 17 Libochovice (Velký sál)

pátek 11. 8. 2023 9 − 18 hod.
sobota 12. 8. 2023 9 − 18 hod.
neděle 13. 8. 2023 9 − 16 hod.

Děti od tří let 50,-, Dospělí 100,-, Senioři nad 70 let zdarma

FB: Sběratelé panenek, z.s.
www.sberatelepanenek.cz
Partnerem akce je město Libochovice

image

Panenky ve Slaném

Prodloužený víkend pro všechny příznivce a obdivovatele nejen starožitných panenek.

Kdo by neměl rád panenky, skoro každá holčička a možná i leckterý chlapec si s nimi dovedli hrát celé dlouhé hodiny. A i když už jsou z dívek ženy a z malých kluků muži, téměř každého z nich určitě potěší pohled na hračky z jejich dětství. Tak přijměte pozvání spolku Sběratelé panenek a alespoň na jeden prodloužený víkend v květnu se staňte zase dětmi.

Ve dnech 6.-8.5.2023 se ve Slaném uskuteční akce příznačně nazvaná „Panenky ve Slaném“. K vidění zde budou historické i retro panenky, kočárky, hračky, medvídci, nábytek a další nezbytné vybavení. Pořadatelé nezapomněli ani na pánskou část návštěvníků a připravili si pro ně modely autíček.  
Na příchozí čeká rovněž bohatá tombola, upomínkové předměty a je možné, že si také odnesete svoji první panenku do sbírky. Fungovat zde bude i panenková poradna, ve které budete moci zjistit informace o donesené panence nebo třeba o její opravě.
Základní informace:

Panenky ve Slaném, Městské centrum Grand Slaný, Třebízského 161, 274 01 Slaný

sobota 6.5.2023 – 09:00-17:00
neděle 7.5.2023 – 09:00-17:00
pondělí 8.5.2023 - 09:00-16:00

Děti od tří let 30,-, Dospělí 70,-, Senioři nad 70 let zdarma

FB: Sběratelé panenek, z.s.
www.sberatelepanenek.cz
Finančně podpořeno městem Slaný

image

♥ 2021 Vytvořeno ve službě WEDOS WebSite. 

sberatelepanenek@seznam.cz