V této části stránky postupně naleznete spoustu zajímavých informací nejen o samotných panenkách, ale i o jejich doplňcích, kočárcích, nábytku nebo oblečení. Najdete zde články i o opravách panenek a domečků.
Chemoplast byl jedním z nejznámějších výrobců plastového nábytku v tehdejším Československu. Určitě jste měli doma nějakou tu kuchyňku nebo obýváček i vy, pojďte se společně s námi podívat na nějakou tu zajímavost.
Kuchyňky pro malé hospodyňky
Snad každá dívka měla doma v 80. letech 20. století plastovou kuchyňku nebo obýváček z podniku Chemoplast. Prodávaly se velké sestavy kuchyněk, ke kterým nechybělo nádobíčko a doplňky. Taková kompletní kuchyňka se pořídila za 70,- Kčs a nechyběl k ní ani stůl a dvě židle. Nebyl ale problém pořídit za podstatně nižší cenu základní sestavu kuchyňské skříňky se sporákem.
Chemoplast nebo W. Germany?
Později se pod značkou Chemoplast prodávaly další sestavy nábytečku v podobě ložnice nebo jídelny, které se nápadně podobaly nábytečku od německé firmy W. Germany. Lišily se pouze v detailech (chyběly ozdobné samolepky a měly jiný obal).
Firma ARKO (někdy také ARCO) výroba zboží z celuloidu a umělých hmot v Černošíně. Manželka Vojtěcha Házy, Emilie, založila v roce 1941 v Praze firmu na výrobu dřevěných hraček. Po ukončení druhé světové války přestěhoval Vojtěch Háza firmu do Černošína, v roce 1948 zde pak začínají s výrobou celuloidových hraček.
Firma se specializovala na výrobu pouze dvou typů hraček – panenky Emy ve velikosti 36cm a labutí. Denní výroba byla 100 kusů panenek (jedna tehdy stála 153 Kčs) a 85 kusů labutí (kus za 13,60 Kčs).
Vojtěch Háza zajišťoval financování a obchodní záležitosti a jeho žena vedla výrobu až do poloviny roku 1949, kdy se rozvedli. Poté Vojtěch Háza vycestoval do Švýcarska. V roce 1950 se dostal podnik pod národní správu a v roce 1951 následně zanikl likvidací.
Na fotografii je panenka Ema z n.p. Technoplast a panenka Ema Arko.
Zdroj informací: Časopis panenka, 1/2011
Shirley Temple byla pravděpodobně nejpopulárnější dětskou hvězdou v Americe. Ve 30. letech 20. století v dobách velké deprese a krize okouzlila svým zjevem, zpěvem a tancem publikum každého kina a rychle se stala národním miláčkem.
V roce 1934 získal Benjamin Michtom, předseda Ideal Toy and Novelty Co., exkluzivní práva na výrobu panenky Shirley Temple. Oslovil známého umělce Bernarda Lipferta, aby panenku navrhl. Panenka vstoupila na trh v roce 1935. Ke každé panence byla přiložena fotografie Shirley Temple a spona s jejím jménem. Jednalo se o jednu z nejoblíbenějších panenek tehdejší doby. V současnosti jsou tyto panenky velmi vyhledávaným sběratelským artiklem.
Víte, že panenka měla i svou vlastní kolekci šatů?
Jakmile se objevil nový film s touto oblíbenou dětskou hvězdou, byla vytvořena speciální kolekce šatů, které odpovídala těm, které se objevily ve filmu.
Zdroj info: Svět hraček: Rychnov nad Kněžnou