image

Články

V této části stránky postupně naleznete spoustu zajímavých informací nejen o samotných panenkách, ale i o jejich doplňcích, kočárcích, nábytku nebo oblečení. Najdete zde články i o opravách panenek a domečků.

image

Námořníčci

Námořníci byly hadrové panenky, většina z nich měla hlavičky z celuloidu ci papírmaše. Jednalo se převážně o suvenýry z cest (zejména Německo, někdy i Anglie). Někdy se nejedná o námořníky, ale o jiné postavičky, například o kominíky.

image

Kremrole

Této panence se přezdívá mezi sběrateli kremrole podle jejího typického účesu. Panenka není značena a je cca 43cm vysoká.

image

Dubena

Výrobní družstvo Dubena, Český Dub, bylo založeno roku 1952 a zprvu vyrábělo panenky z lisovaného papíru, levný nábytek a protože družstvo prosperovalo, zahájilo v letech 1968-1970 výstavbu nového provozu na výrobu hraček z plastických hmot.
V roce 1987 vyrábělo družstvo i plastikovou stavebnici letounu JAK 15 určenou pro modeláře, čajový servis pro panenky, dědečka automobila, stavebnici Plasticant, traktor s řadou doplňků, domečky, benzínová čerpadla, lodě, kosmický program a také sběratelskou lahůdku - auto Porsche jako stavebnici na dálkové ovládání, zvedací vozík na baterie a také hračky pro nejmenší děti.
V adresáři výrobců hraček z roku 1999 už Dubena uvedena není a v současné době neexistuje.
Víte, kdo byl předchůdcem společnosti Dubena?
Předchůdcem výrobního družstva Dubena bylo družstvo FLORATEX, které se zabývalo výrobou umělých květin.
Zdroj info: Rukověť sběratele hraček

image

Lucinka, Marbulínkova sestřička

Dnes si představíme čertovskou panenku Lucinku. Pamětníci si možná vzpomenou na dětské knížky o dvou čertích sourozencích – na Lucinku a Marbulínka. Příběhy vycházely v letech 1930-1935. Veršované texty napsal Otakar Haering a barevné obrázky ilustroval Fráňa Smatek. Podle těchto knížek byla vyráběna v 30.-40.tých letech min. století i panenka s porcelánovou hlavou a dřevěným kloubovým tělem. Z pod vlásků ji vykukují maličké růžky. Dobové jsou i červené puntíkované šatičky.
O popularitě těchto knížek svědčí i znovu vydání před 25 lety vydavatelstvím Carmen Jiřího Zmožka.
Vyrobena byla nejen panenka čertice Lucinka, ale i samotný čertík Marbulínek, který je dohledatelný na fotografiích na internetu.
Zdroj info a foto: Muzeum Staré krásnosti

image

Panenky Gebrüder Ohlhaver (Revalo) 1912-1928

Společnost založili bratři Jonny Paulas Gerhard a Hinrick Ohlhaver v roce 1912 v německém Sonnebergu. Ochranná známka panenek nese název Revalo, což je příjmení vlastníků psané pozpátku foneticky bez HH’s.
Hlavy panenek pocházely z několika porcelánek: Ernst Heubach, Gebrüder Heubach či Robert Carl a mnoho dalších. Společnost Gebrüder Ohlhaver prodávala panenky s tělíčky batolat či panenky Dolly Face s kloubovým složením tělíčka. Panenky vytvořené v této společnosti jsou velmi kvalitní a sběrateli vyhledávané.
Zdroj info: Dollreference.com

image

Blank – dřevěné hračky

Mezi významné výrobce dřevěných hraček patří i firma Blank, založená v roce 1888 v Ústí nad Orlicí Josefem Blankem. Firmu dále vedl a rozvíjel syn Karel Blank, za jehož vedení se firma rozrostla a začala kromě klasickým malovaných dřevěných hraček vyrábět i pokojíčky pro panenky, divadélka, loutky, auta nebo vlaky. V roce 1950 však byla bohužel firma znárodněna a zařazena do národního podniku TOFA Albrechtice. V roce 1991 byla firma vrácena původním majitelům a pokračovala v tradiční výrobě až do roku 2007.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 3/2008

Německé voskové panenky

Voskové panenky patří k nejkrásnějším panenkám, protože jejich obličeje mají mimořádně opravdický výraz. Vosk je možné snadno tvarovat a barvit a tím se dosáhne působivé podoby s lidskou kůží. Vrcholem tvorby voskových figur je polovina 19. století, kdy vzniklo velké množství nádherných voskových panenek.
Zdroj info a foto: Časopis Panenka č. 2/2010

image

 Materiály pro výrobu panenek – Termoplastické umělé hmoty

Tyto materiály se dají zpracovávat (tedy tvarovat) při určitém teplotním rozsahu, přičemž tento postup tvarování se dá libovolně opakovat. Jedná se o umělé hmoty, které mají použití v širokém spektru oborů, mimo jiné i v hračkářství.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 2/2012

Nerozbitné Baťovky

Každý z nás určitě zná Baťu. Baťa to jsou hlavně boty, botky, pro všechny a pro každou příležitost. Nicméně sortiment této firmy byl mnohem širší, patřili sem i různé hračky. Jednalo se o pryžové nerozbitné hračky. Zakoupit jste si tak mohli různé figurky, letadélka, vojáčky či dokonce vlak.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 1/2012

Malá Erna

Výrobce Schildkrot začal v roce 1927 vyrábět panenku s roztomilým pážecím účesem, kterou pojmenoval Klein Erna (Malá Erna). Svoje jméno dostala po malé uličnici, která byla hrdinkou vtipů o banalitách všedních dnů.
Zdroj info a foto: Časopis Panenka č. 1/2012

image

Kersa

V roce 1921 byla založena v Lovosicích firma Kersa, která vyráběla plyšová a plsťová zvířátka, textilní hračky a panenky a umělecké předměty. Firma byla po válce znárodněna a začleněna do Středočeské továrny speciálních hraček na Březových Horách a následně začleněna do Tofy Albrechtice. Společnost však nezanikla, jelikož původní německá majitelka firmu znovu otevřela v Německu a dále hračky vyráběla. V roce 1994 se Kersa vrátila i na Český trh a znovu zde vyrábí a prodává ručně šité hračky.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 4/2009

Panenky chudých

Porcelánové busty, ručičky a nožičky panenek v různých velikostech (od 15cm do 30cm) bývaly k dispozici v každé galanterii za pár drobáků. Jednalo se o nepříliš kvalitní vedlejší produkci porcelánek. Doma pak maminky nebo babičky došily tělíčko z hrubé látky a vycpaly jej cupaninou, slámou, žíněmi, prostě vším co bylo momentálně po ruce.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 4/2011

image

Anglické voskové panenky

Za zemi původu nejkrásnějších a nejnáročněji vypracovaných voskových panenek je považována Anglie. S proslulými výrobci panenek, jakými byli Pierotti a Montanari, začalo období nákladných luxusních panenek z litého vosku.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 2/2010


image

Fatra – panenka Cecilka

Fatra je z historického hlediska prvním zpracovatelem plastů v České republice.
Byla založena v roce 1935 koncernem Baťa na přímý popud Ministerstva obrany.
Prvními výrobky byly masky a ochranné oděvy, pryžové hračky, technická pryž. V roce 1940 započala postupná orientace na zpracování plastických hmot. Gumárenskou výrobu Fatra postupně převáděla do jiných závodů, některé z nich po určitou dobu spravovala nebo je pomáhala budovat. Zkušenosti se zpracováním plastů předávala Fatra dalším podnikům (Technoplast Chropyně, Plastika Nitra) a má mimořádné zásluhy na rozvoji oboru v České republice.
Fatra vyráběla mimo jiné i gumové hračky. V 90. l
etech 20. století se zde vyráběly především nafukovací úchopové hračky, nafukovací hračky, hračky na vodu, vodní kola, míče, nafukovací zvířátka atd.
Víte, že hračky se ve společnosti Fatra vyrábějí dosud?
V roce 2001 sice ukončila Fatra výrobu všech standartních hraček určených pro maloobchodní trh, ale v současnosti vyrábí hračky, které si zde objednávají jiné firmy výhradně pro své reklamní účely.
Zdroj info: Rukověť sběratele hraček

image

Medvídci z Kladna

Dne 7.11.1924 Jan Pokorný, jehož bydlištěm bylo Kladno Kročehlavy, obdržel živnostenský list na výrobu plyšových a látkových zvířátek (pejsek, kočička, koník, zajíček, medvěd). Snažil se, aby jeho hračky byly hodnotné a levné. Věnoval velkou pozornost tomu, aby se dítě o hračku nemohlo zranit a aby hračka byla vkusná a dítě rozvíjela. V době svého největšího rozkvětu forma zaměstnávala až 30 šiček. Ke 31.3.1951 samostatná firma zanikla a od 1.4.1951 byla zapojena do n. p. Hamiro.
Zdroj info a foto: Časopis Panenka č. 2/2010

image

Na skok ke Kathe Kruse

Mnoho z vás Kathe Kruse zná jako vynikající výtvarnici a autorku naprosto odlišných panenek. Kathe ale nebyla jen úspěšnou a kreativní ženou, ale také výbornou obchodnicí, která vyhrála všechny konkurenční spory. Na trhu jsou hlavním artiklem samozřejmě panenky, které jsou velmi vyhledávané a ceněné, ale mnozí sběratelé se zaměřují například i na pohlednice, prospekty a knihy s panenkami této úžasné autorky.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 2/2010

image

Máte doma dvojčata? 

Některé firmy jako výborný prodejní tah nabízely panenky dvojčata. Buď se jednalo přímo o stejnou panenku oblečenou například jako chlapec a děvče, nebo pak jako dvě holčičky či chlapečci jen s drobnými detaily v oblečení, nebo se jednalo o panenku, která byla zpracována s drobným detailem už přímo z výroby, například barvou očí, vlasy nebo třeba barvou stuhy ve vlasech. Zde jsou například dvojčátka od firmy Armand Marseille.
Zdroj info: Časopis Panenka č. 2/2010

image

Panenka s plechovou (kovovou hlavou) – Minerva

Plechová (kovová) hlava panenky z doby kolem roku 1900 nese označení Minerva (znak helmice). Výrobcem je společnost Busch Beck, která vyráběla tyto kovové hlavičky v letech 1894-1925.
Zdroj info: Puppenwelt (Die bibliophilen Taschenbücher)

image

Panenky Grodmer

Jednoduché dřevěné panenky z údolí Grodner v Jižním Tyrolsku se vyráběly až do 20. let našeho století. Panenky Grodner byly vyváženy po celé Evropě a dokonce i do Severní Ameriky. Byly to levné, masově vyráběné panenky, které byly nabízeny na trzích a od podomních obchodníků.
Zdroj info: Puppenwelt (Die bibliophilen Taschenbücher)

image

 Acetát celulózy


Acetát celulózy, ve firemním žargonu tortulon, nahradil celuloid jako materiál pro výrobu panenek u firmy Schildkrot. Například i panáček ve žlutých plavkách Bob z roku 1954 a Bubi v modrých plavkách o rok mladší jsou zhotoveni z tortulonu.
Zdroj info: Časopis Panenka č.2/2012

image

 Crailsheimer


Vyráběly se dvě varianty nábytku pro panenky. Dřevěný, který se vyráběl pouze krátce a je poměrně vzácný. Již v roce 1957 začala továrna experimentem a vznikly první plastové kuchyňky. Nejstarší syn zakladatele Karl Dietrich nakonec prosadil, že plastový nábytek pro panenky plně nahradil původní dřevěný. Značka Drei Tannen byla nahrazena značkou Crailsheimer Spielwaren. Nábytek pro panenky této značky se vyráběl ve velkém množství pro největší zásilkové společnosti a obchodní domy. Vyvážel se do Austrálie a Ameriky.
Nábytek pro panenky Crailsheimer vypadal vzhledem k použitým materiálům nadčasově. Na fotografii kuchyňka z roku 1962, která v té době stála 9,25 DM.
Výroba hraček byla ukončena v roce 1972.

image

 Koupací panenky - Frozen Charlotte 


Pod názvem Frozen Charlotte (podle americké balady Frozen Charlotte) se tyto panenky vyráběly v Durynsku v letech 1850 až 1900. Charakteristickým znakem těchto glazovaných porcelánových panenek je robustní dětské tělo vyrobené z jednoho pevného kusu s ohnutými pažemi, sevřenými pěstičkami a mírně rozkročenýma nohama. Panenky se vyráběly v různých velikostech, ty větší kolem 40cm sloužily k nácviku koupání miminek ve vaně. Těm menším se přezdívalo Penny doll s ohledem na to, že se jednalo o levné a cenově dostupné panenky. Panenky měly značnou popularitu během viktoriánské éry.
Zdroj info: Puppenwelt (Die bibliophilen Taschenbücher)

image

Armand Marseille – německé krásky 


Chemoplast

Chemoplast byl jedním z nejznámějších výrobců plastového nábytku v tehdejším Československu. Určitě jste měli doma nějakou tu kuchyňku nebo obýváček i vy, pojďte se společně s námi podívat na nějakou tu zajímavost.
Kuchyňky pro malé hospodyňky

Snad každá dívka měla doma v 80. letech 20. století plastovou kuchyňku nebo obýváček z podniku Chemoplast. Prodávaly se velké sestavy kuchyněk, ke kterým nechybělo nádobíčko a doplňky. Taková kompletní kuchyňka se pořídila za 70,- Kčs a nechyběl k ní ani stůl a dvě židle. Nebyl ale problém pořídit za podstatně nižší cenu základní sestavu kuchyňské skříňky se sporákem.

Chemoplast nebo W. Germany?
Později se pod značkou Chemoplast prodávaly další sestavy nábytečku v podobě ložnice nebo jídelny, které se nápadně podobaly nábytečku od německé firmy W. Germany. Lišily se pouze v detailech (chyběly ozdobné samolepky a měly jiný obal).

image

ARKO - panenka Ema

Firma ARKO (někdy také ARCO) výroba zboží z celuloidu a umělých hmot v Černošíně. Manželka Vojtěcha Házy, Emilie, založila v roce 1941 v Praze firmu na výrobu dřevěných hraček. Po ukončení druhé světové války přestěhoval Vojtěch Háza firmu do Černošína, v roce 1948 zde pak začínají s výrobou celuloidových hraček.

Firma se specializovala na výrobu pouze dvou typů hraček – panenky Emy ve velikosti 36cm a labutí. Denní výroba byla 100 kusů panenek (jedna tehdy stála 153 Kčs) a 85 kusů labutí (kus za 13,60 Kčs).

Vojtěch Háza zajišťoval financování a obchodní záležitosti a jeho žena vedla výrobu až do poloviny roku 1949, kdy se rozvedli. Poté Vojtěch Háza vycestoval do Švýcarska. V roce 1950 se dostal podnik pod národní správu a v roce 1951 následně zanikl likvidací.

Na fotografii je panenka Ema z n.p. Technoplast a panenka Ema Arko.

Zdroj informací: Časopis panenka, 1/2011

image

Shirley Temple - nejpopulárnější dětská hvězda

Shirley Temple byla pravděpodobně nejpopulárnější dětskou hvězdou v Americe. Ve 30. letech 20. století v dobách velké deprese a krize okouzlila svým zjevem, zpěvem a tancem publikum každého kina a rychle se stala národním miláčkem.

V roce 1934 získal Benjamin Michtom, předseda Ideal Toy and Novelty Co., exkluzivní práva na výrobu panenky Shirley Temple. Oslovil známého umělce Bernarda Lipferta, aby panenku navrhl. Panenka vstoupila na trh v roce 1935. Ke každé panence byla přiložena fotografie Shirley Temple a spona s jejím jménem. Jednalo se o jednu z nejoblíbenějších panenek tehdejší doby. V současnosti jsou tyto panenky velmi vyhledávaným sběratelským artiklem.

Víte, že panenka měla i svou vlastní kolekci šatů?
Jakmile se objevil nový film s touto oblíbenou dětskou hvězdou, byla vytvořena speciální kolekce šatů, které odpovídala těm, které se objevily ve filmu.

Zdroj info: Svět hraček: Rychnov nad Kněžnou

image

♥ 2021 Vytvořeno ve službě WEDOS WebSite. 

sberatelepanenek@seznam.cz