image

Knižní tipy

Zde pro vás připravuje tipy na zajímavé knihy.

image

1000 Puppen

Dnes pro vás máme knižní tip. Německá encyklopedie panenek s názvem "1000 Puppen" obsahuje velké množství nádherných fotografií, .
Panenky patří mezi nejstarší a nejoblíbenější hračky na světě. Jejich vzhled je stejně rozmanitý jako u lidí. Vždy stylizované a oblečené podle dobové módy představují historii vkusu.
Tato nádherná ilustrovaná kniha představuje vzácné panenky ze dvou století na více než 1000 barevných fotografiích. Od raných dřevěných panenek, přes německé a francouzské porcelánové panenky až po Barbie.
Odborná autorka Gitta Grundmann, sama nadšená sběratelka panenek, poskytuje komplexní informace o různých materiálech hlaviček, významných výrobcích, jako je Jumeau nebo Käthe Kruse, a vlastnostech některých typů panenek.
Nepostradatelná příručka pro všechny sběratele a nadšence. Knihu můžete najít v některých antikvariátech a občas se objeví na aukcích. Pokud byste do ní chtěli nahlédnout, po domluvě ji můžeme vzít na nějakou naši akci.

image

My Little Cabbage - Theriault's Book of Dolls

Další krásnou zahraniční knihou, vlastně takovým katalogem, kde si můžete prohlédnout krásné fotografie starožitných panenek včetně jejich popisu je „My Little Cabbage“ (kniha je v angličtině). Kniha byla vydána v roce 1994 v Marylandu v USA. Obsahuje tedy mimo klasických evropských panenek i panenky americké.
Jsou zde fotografie nejen krásných panenek, ale třeba i plyšových zvířátek od Steiffu či různých doplňků například sad nádobí či domečků. Vše je opět pečlivě popsáno včetně odhadovaných cen. Knihu je poměrně náročné sehnat, nicméně pokud byste do ní chtěli nahlédnout, máme ji k dispozici a rádi ji po dohodě přivezeme na nějakou naši akci.

image

Publikace Puppenwelt (Die bibliophilen Taschenbücher)  

Dnes pro Vás máme typ spíše než na klasickou knihu na menší obrázkovou encyklopedii. Publikace Puppenwelt (Die bibliophilen Taschenbücher) byla vydána sice již v roce 1987, ale stále se dá na aukčních portálech sehnat. Staré panenky, které najdete vyfocené v knize, byly vyrobeny v evropských továrnách v letech 1790 až 1925. Elke Dröscher, která od roku 1986 vlastní v Hamburku své vlastní muzeum panenek, zde shromáždila ty nejkrásnější předměty ze své sbírky a poskytla k nim podrobný popis. 

image

Encyklopedie sběratele - Hračky a panenky

Dnes pro vás máme tip na knihu, které by neměla chybět v žádné knihovničce sběratele panenek a hraček.

Kniha se příznačně jmenuje "Encyklopedie sběratele - Hračky a panenky" a je to nepostradatelný průvodce fascinujícím světem hraček pro všechny nadšené sběratele. Dozvíte se, jak hračky sbírat a vystavovat, ale také jak o své eponáty pečovat. Více než 400 nádherných barevných fotografií, z nichž na vás dýchne minulost. Přehled muzeí a jejich pozoruhodných sbírek včetne seznamu hlavních výrobců hraček.

Kapitoly: O sběratelství-orientace na trhu, Jak pečovat o vaši sbírku, Opravy a restaurování. Panenky-Dřevěné panenky-panenky z papírové hmoty-voskové panenky-keramické panenky-látkové panenky-celuloidové panenky, německé panenky-francouzské panenky-britské panenky-americké panenky-soudobé panenky-používané termíny. Mechanické hračky a panenky-Pár slov o mechanických hračkách-mistři 18. století-francouzští mistři 19. století-za hranicemi Francie-chodící a mluvící panenky. Vojáčci-Dřevění vojáčci-papíroví vojáčci-cínoví vojáčci-olovění vojáčci-použité materiály-Německo-Velká Británie-Spojené státy-měřítko. Plechové hračky-Koňské potahy-auta-lodě-vzducholodě a letadla-novinky-britští výrobci-američtí výrobci. Vlakové modely-Natahovací a parní-věk elektřiny-vozový park a příslušenství. Odlévané hračky-Hračky pro nejmenší-DINKY-LESNEY-TRI-ANG. Hlavní výrobci panenek a mechanických hraček, Hlavní výrobci plechových hraček a vojáčků, Muzea a sbírky.

Kniha vyšla již v roce 1999, nicméně pořád se dá na aukčních portálech či v antikvariátech sehnat.

image

Panenky z díny do galerie

Dnes pro vás máme knižní tip, který vám přiblíží a možná vás i trochu poučí o zákonitostech výroby panenek. V knize najdete mnoho postupů, ale také informací o průmyslové výrobě panenek a také o některých současných autorech.
Autorkou knihy je Dagmar Jurčíková a kniha se dá stále sehnat v online knihkupectvích.

image

Starožitné panenky

Dnes pro Vás máme tip na krásnou knihu pro všechny milovníky panenek. Publikace na zhruba 144 stranách popisuje panenky z 19. a 20. století a je zde opravdu velké množství krásných fotografií. V knize najdete přehled hraček, které bavily jak děti, tak i mnohé dospělé. Jsou zde uvedeny například panenky ze dřeva a papírmašé, z vosku, celuloidu, kompozitu, panenky z látky a porcelánu. Většina z nich byla vyrobena ve Francii a v Německu.
Kniha byla vydaná v roce 1998, takže je třeba ji shánět v antikvariátech, případně na aukčních portálech (nebo zajít pro zápůjčku do knihovny).

image

Svět hraček: Rychnov nad Kněžnou - Průvodce muzejními expozicem

Turto knihu vydalo Muzeum hraček (Rychnov nad Kněžnou) již v roce 2013, nicméně stále je k sehnání na různých internetových platformách zabývajících se prodejem starších knih či můžete zkusit dostupnost přímo v muzeu.

Unikátní sbírky rychnovského Muzea hraček tkví především v její bohatosti a rozmanitosti. Jsou v ní zastoupeny hračky vyráběné jako jedinečné kusy, kolekce autorsky navržených hraček, hračky dobové tovární produkce, ale také lidové hračky domáckých výrobců. Muzeum i katalog jsou obrazem historického vývoje hraček, můžeme zde sledovat i proměnu materiálu, který byl nejčastěji využíván - vosk, cín, papír, dřevo, látka, neglazovaný porcelán, sklo, guma, celuloid, ale také plast. Katalog je rozdělen do jedenácti kapitol, které vždy vycházejí z jednotlivých tématických okruhů, rezonují se samotnou muzejní expozicí.

image

Umění hraček dvou tisíciletí

Umění hraček dvou tisíciletí (Obrázkový průvodce zlatým věkem historických hraček), autor Ivan Steiger & Eva Steigerová
Umění hraček dvou tisíciletí je obrázkový průvodce zlatým věkem historických hraček o 300 stranách a 1300 obrázcích a fotografiích. Čtenář se doví o dřevěných, papírových, cínových a plechových hračkách, panenkách a všeho co k nim patří, o parních strojích, autíčkách, otorkách, vláčcích, letadlech a lodích, o zvířátkách a panáčcích, o stavebnicích a mnoha dalších originálních „novelit“ včetně plyšových medvědů.
Knihu je možné sehnat v krásném muzeu hraček na Pražském hradě (nicméně doporučujeme ověřit aktuální dostupnost).

image

Z kolébky do kočárku

Turto knihu vydalo Regionální muzeum Mělník již v roce 2006, nicméně stále je k sehnání na různých internetových platformách zabývajících se prodejem starších knih.

Publikace mapuje vývoj dětského kočárku u nás od počátku jeho sériové výroby, tzn. od poloviny 19. století až do 80. let století dvacátého. Kniha je po formální stránce rozdělena do deseti kapitol, z nichž každá se věnuje určitému typu kočárku. Důraz je kladen především na obrazovou dokumentaci, kterou tvoří jednak fotografie dochovaných kočárků v muzejních i soukromých sbírkách, dále dobové fotografie a reprodukce dobových katalogů s podrobnými popiskami jednotlivých kočárků. K dokreslení atmosféry dané doby jsou v knize použity inzeráty výrobců kočárků i citace z odborné literatury, dokumentující měnící se názory na používání kočárku v průběhu staletí. V závěru knihy je uveden ve výběru přehled firem, které se výrobou dětských kočárků u nás zabývaly i s jejich ochrannými známkami a štítky. Tento přehled spolu s množstvím vyobrazení je určen jak široké veřejnosti se zájmem o historii, tak odborníkům. Kniha může být i pomůckou pro muzejní pracovníky či soukromé sběratele v přesnějším určení exemplářů v jejich sbírkách.
Kniha obsahuje opravdu velké množství krásných fotografií a zajímavých informací a je provedena na krásném křídovém papíře.

image

♥ 2021 Vytvořeno ve službě WEDOS WebSite. 

sberatelepanenek@sezanm.cz