image

Pozvánky na zajímavé akce/místa

Velmi rádi se s Vámi osobně setkáme na nějaké naší akci určené veřejnosti. Zde najdete typy jak na akce pořádané přímo naším spolkem, tak i na různé výstavy našich členů či přátel, případně na další zajímavá místa, která stojí za to navštívit. 

image

Muzeum autíček

Dnes pro vás máme tip na výlet do unikátního muzea autíček a starých hraček. Muzeum najdete na zámku Příseka u Jihlavy. Více informací najdete na: https://www.muzeumauticek.cz 

image

Kamenice nad Lipou - Hledej hračku

Na zámku v Kamenici nad Lipou naleznete stálou expozici s názvem "Hledej hračku". 
Hračky se dostávaly do sbírek již od doby založení muzea v roce 1885, ale soustavněji jim byla věnována pozornost až od doby založení Československa po roce 1918. Sbírka nyní obsahuje kolem 3 500 položek. Jde převážně o hračky domácí a evropské provenience, tzn. z české, moravské, rakouské a německé oblasti, z období od 18. století do současnosti. K nejpočetnějším a nejobsáhleji zastoupeným podsbírkám patří panenky a jejich doplňky, domečky pro panenky a jejich vybavení, nábytek, houpací koně a kočárky, soubory cínových vojáčků, stavebnice a stolní hry, moderní hračky z počátku 20. století, české autorské hračky druhé poloviny 20. století, hračky z plastické hmoty a sbírka miniaturních modelů autíček značky Matchbox.
Expozice je rozdělena na úseky podle skupin a materiálů. V první části se tak setkáte s vybranými exponáty ze souboru historických panenek od 19. do začátku 20. století a k nim patřících doplňků a pokojíčků. Chlapce budou jistě zajímat sestavy cínových a olověných vojáčků z 19. století. Stavebnice a stolní hry z 19. a 20. století jsou určeny pro všechny děti ke společným hrám.
Druhá část je věnována dřevěným hračkám, které byly všude ve velké oblibě. Exponáty od 19. do 20. století dokládají různost přístupů v především rukodělném zpracování a šíři námětů od realistických po fantazijní – od tradičních lidových figurek a vyřezávaných zvířat přes stylizované hračky s uměleckým rukopisem až po stavebnice či skládačky figur a zvířat.
Třetí část je zaměřena na hračky z dalších materiálů, především plastických hmot; tyto hračky patří mezi nejmladší přírůstky do sbírky. Umělá hmota jako materiál, který zvláště v průběhu 20. století zaznamenal mnoho technických inovací, proměňovala možnosti v nových podobách hraček, jako je například nafukovací dětský nábytek, hračky do vody nebo pískací zvířata. Světově proslulá jsou dnes nafukovací zvířátka podle návrhu Libuše Niklové pro Fatru Napajedla.
Součástí okruhu je i expozice Pod parou, Cesty designu a výstava Mříže, klíče, zámky v renesančním sále zámku, která je první stálou expozicí specializující se na toto řemeslo v České republice. Představuje ukázky středověkých, renesančních a barokních mříží a zábradlí, stejně jako historické zámky, klíče, klepadla a železářské zboží pocházející od románského období do 19. století. Interaktivní program umožňuje návštěvníkům vyzkoušet si mechanismy zámků a klepadel nebo aktivovat draka z tepaného železa. Ve sklepích zámku se nachází monumentální objekt vytvořený sklářskou umělkyní a sochařkou Alenou Matějkovou Cesta a ukázka ze sbírky venkovní keramiky UPM. 

image

Retro muzeum na statku

Dnes vás pozveme do největšího retra muzea v Česku. Muzeum má rozlohu větší než 2500m² a expozicí bohatou na více než 25 000 exponátů a najdete jej v Brně.
Jedinečná, největší a nejucelenější expozice běžného života z období 50. - 90. let 20. století. Více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, smíšené zboží, trafika, kancelář, byt, kadeřník, řezník a mnoho dalšího. Součástí muzea je i prezentace více než 50 vozů značek Trabant, Wartburg, Ifa, Barkas, Multicar, Tatra, Volha a dalších. Nechybí ani expozice z oblasti zemědělství a vzpomínky na dětství vám připomene naše nejnovější expozice kočárků a hraček.
Zdroj info, foto a více informací naleznete zde: https://www.retromuzeumnastatku.cz

image

Moničino malé muzeum Telnice

V Telnici najdete Moničino malé muzeum. Panenky majitelka sbírá už víc jak patnáct let. 
K panenkám patří samozřejmě i kočárky, oblečky, hračky a jiné malé drobnosti. Tyto malé drobnosti se rozrostli do takových rozměrů, že už se nevešly do bytu. Sen sběratelky bylo, mít svoje malé muzeum, kde by mohly být všechny poklady pohromadě. Po dlouhém plánování a budování se to podařilo. Moničino malé muzeum je na světě.
Celkem velký prostor zaplnily panenky, kočárky, vitríny, postýlky a police.
Porcelánové panenky “Dámy minulých epoch“ dostaly svoji samostatnou, osvětlenou vitrínu.
V miminkovském koutku je stará kovová postýlka pro malá mimina. Na poličce mají oblečky, lahvičky a hračky. Ve folklorním koutku jsou všechny krojované panenky. Jsou tady i retro hračky. Do muzea k panenkám patří také hračky a dětské knížky.
Aby to nebylo všechno jen holčičí, tak zde mají i plechové hračky klučičí, zvonící mašinku na baterky a plechovou autodráhu s autíčky na klíček. Jsou to maďarské hračky ze sedmdesátých let minulého století.
Díky tomu, že majitelé mají rádi staré věci, tak jsou v muzeu taky různé rodinné památky. Fotky, nábytek, obrázky, nějaké nádobí a jiné drobnosti.
Zdroj info a foto: http://www.panenky-hanikova.cz/

image

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl

V Litomyšli najdete nejen krásný zámek, ale hlavně nádherné muzeum domečků panenek a hraček. Najdete zde neobyčejnou sbírku panenek, domečků pro děti, historických hraček a dalších dětských předmětů.
Muzeum je umístěno v jednom z Měšťanských domů (kulturní památka) v ulici Jiráskově č. 4 naproti Zámeckému pivovaru a bývalé jízdárně, čímž se stává součástí Zámeckého návrší.
Muzejní expozice – sbírka sběratelky MUDr. Dobromily Filové – navazuje na úspěšné výstavy konané na druhém okruhu litomyšlského zámku a je rozšířena o více jak 250 exponátů.
Sbírka zahrnuje exponáty od roku 1850 po současnost. Na cca 250 metrech čtverečních je v šesti místnostech vše, co „maminky panenek“ potřebovaly v jednotlivých obdobích ke hře. Návštěvníci uvidí historické domečky a pokojíčky. Je zde bydlení princezen, ale také venkovských lidí, obchůdky nebo americké farmy. Expozice panenek začíná nejstarší panenkou oblečenou do litomyšlského kroje a končí panenkami Barbie, které se již dnes stávají historií.
I páni kluci zde najdou předměty svého zájmu – model železnice, autíčka, cirkus s maringotkami, nože, různé hry a jiné historické hračky.
Součástí expozice je dětský koutek.

image

Klášter sv. Františka z Assisi (Votice)

V klášteře sv. Františka z Assisi (Votice) najdete stálou expozici kočárků a panenek. Prohlédnout si můžete stálou expozici kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde přibližně 70 kočárků od roku 1900 a na 200 panenek, včetně tzv. reborn panenek připomínajících živá miminka. 
Panenky jsou jak české, tak německé a anglické výroby. Kočárky jsou převážné české a československé výroby od známé společnosti Liberta nebo HIKO, ale naleznete zde i kočárky od německých firem ZEKIWA nebo SAXSONIA. Unikátní jsou tři gumové panenky z počátku čtyřicátých let minulého století z výroby továrny Baťa.
Vstupné: Dospělí: 30 Kč; Děti, senioři, ZTP: 20 Kč

image

Hrad Rychmburk

Na hradě Rychmburk najdete v rámci expozice i výstavu kočárků, panenek a starých hraček. Rozhodně stojí za vidění ????.
Zdroj info a foto: https://rychmburk.cz

image

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou

Každý sběratel panenek by si neměl nechat ujít návštěvu krásného muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou najdete přímo na rychnovském náměstí v budově bývalé radnice a už samotné historické prostory dotvářejí atmosféru starých časů.
Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880 - 1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky jsou převážně technické - různé stavebnice, stolní hry, hrady, cínoví vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující drobnou motoriku a tím i nácvik ručních prací. Kromě těchto hraček je tu i funkční parní strojek, elektrický vláček a mnoho dalších.
Chloubou expozice je 120 cm vysoká panenka s porcelánovou hlavou která byla na zakázku vyrobena kolem r.1890 a je také logem muzea. Panenka je doplněna mimořádně bohatou dobovou výbavu.
K životu dětí patřila také škola - proto zde nechybí stará školní lavice a historické školní pomůcky. Za zmínku stojí např. veršovaný školní řád z r. 1930.
Domácí loutkové divadlo svého času nechybělo snad v žádné české domácnosti a zde je zastoupeno i s dobovými ceníky.
Několik hraček je tu připraveno pro děti na hraní a zejména kuličkové dráhy jsou velmi oblíbené.
Muzeum je v provozu od r. 2005 a za tu dobu si získalo řadu příznivců, kteří se sem rádi vrací. Několikrát se tu natáčela Toulavá kamera a pořad Retro. Některé exponáty si zahrály ve filmu a jiné byly zapůjčeny na výstavy do dětských zámeckých komnat.
Zdroj informací a foto http://www.muzeumhracek-rk.cz/

image

Velvarské muzeum hraček - budova B

A máme tu pokračování velvarského výletu, dnes budova B Železniční hračky z let 1920–1960.
Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice na náměstí Krále Vladislava. Tato zbrusu nová interaktivní expozice dopravních hraček je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1920–1960. Záměrem nové expozice je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové v minulém století. Vystavené exponáty představují vzácné originály proslulých světových výrobců dětských železnic první poloviny 20. století, od firem MÄRKLIN Göppingen a BING Nürnberg, společně s produkcí železničních hraček známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (později IKARIA a CHEMOPLAST) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova ad. Součástí prohlídky jsou ukázky jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti o rozchodu kolejí „0“ (32 mm) s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Kolejiště má rozlohu cca 30 m2 a je sestaveno z železničních hraček vyrobených ve dvacátých až padesátých letech 20. století. Instalace této nové interaktivní expozice má podobu malého železničního muzea, kde si děti budou moci spustit přejezd, návěstidlo, případně telefonovat, zvedat návěstní páky, točit elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, orazit jízdenku atd. Sbírka obsahuje exponáty z historie železniční dopravy od doby Rakousko-Uherska až po šedesátá léta 20. století. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.
Zdroj foto a info: https://www.muzeum-technickych-hracek.cz

image

Muzeum panenek ve Smržovce

Dnes pro vás máme pozvánku do krásného muzea panenek ve Smržovce v Jizerských horách.
Smržovské muzeum panenek vám představí všechny skvosty, bez nichž si malé děti neumí život ani představit. Soukromá sbírka panenek paní Sváti Jakoubkové vytvořila základ pro nové muzeum ve Smržovce.
Expozici s exponáty německých, ruských, španělských a českých panenek doplňují i další hračky. Vedle kuchyněk, pokojíčků, kočárků, postýlek i kolébek, nechybí ani kostičky, vláčky i autíčka pro kluky.
Sbírka vznikala po dobu deseti let a některé panenky musely být citlivě a odborně, se znalostí historie a technologie výroby, opraveny. Exponáty netvoří pouhou statickou výstavku, kde se nic neděje. Panenky se budou převlékat podle ročního období, proto jsou důležité detaily: deštníky, kabelčičky, šperky, ale i křesílka, šicí stroj, kočárky.
Přijďte se přesvědčit, jak citlivě se může k obyčejné panence přistupovat a jak se historie módy dá zkušeně představit prostřednictvím této neživé modelky.
Celá prohlídka je provázena dobrou náladou a poutavým povídáním majitelky muzea.
Kontakt:
Údolní 940
468 51 Smržovka
tel.: 723 231 908
Otevírací doba:
Mimo sezonu: I - VI, IX - XII, středa, sobota, neděle - 14.00- 16.00 hod.
Prázdniny : VII - VIII, úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota - 14.00 - 16.00 hod.

image

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Dnes vás pozveme do Muzea panenek a medvídků pod Troskami. Rozsáhlá expozice čítající více než 2000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci.
Muzeum se nachází přímo v srdci regionu Český ráj, vzdáleno 500 m od hradu Trosky. V budově, která je stavěna ve vesnickém stylu a hodí se nejen k místní krajině, ale i k vesnici Troskovice, najdete kolem 1 000 exponátů.
Výstavní plocha je rozdělena do více oddělení: ve velkém sále najdete celkovou historii panenek - dobrý přehled zde získáte díky exponátům, které jsou zařazeny dle tradičních materiálů.
Návštěvník zde má možnost porovnat staré, po roce 1840 vzniklé panenky s moderní výtvarnicko-sběratelskou produkcí věhlasných zahraničních výtvarníků (např. Philip Heath-Anglie, Carin Lossnitzer-Německo, Nell de Man-Holandsko atd.). Mimo těchto můžete obdivovat i práci české výtvarnice Dagmary Jurčíkové. V "jejím" oddělení najdete nejen hotové panenky, ale i jednotlivé kroky výroby.
Opomenut nebyl ani nejmodernější přístup k panenkám.
Muzeum je jako jediné v republice ( vč. státem kontrolovaných) v přímém kontaktu s nejvýznamnějšími fenomény světového panenkářství na vysoké úrovni, jako je firma SCHILDKRÖT-PUPPEN, KÄTHE KRUSE, ale i Götz Puppenmanufaktur ( s ohledem na produkci do roku 2003 vč.) a s řadou současných významných výtvarníků jako například Elisabeth LINDNER. Proto si také klademe za úkol nejen potěšit chvilkově při pohledu na panenky, ale stát se i sběratelským a vzdělávacím centrem – viz. naše doprovodné akce.
Další oddělení muzea patří sběratelským medvědům, najdete i dřevěné hračky.
I chroničtí návštěvníci panenkových muzeí z celého světa hodnotí zdejší aranžmá, kterým se toto muzeum řadí k těm atraktivním, velmi pozitivně. V České republice je vlastně svého druhu bezkonkurenční.
K vidění jsou i mnohé kočárky z doby mezi roky 1850 a 1920, všechno je krásně doprovázeno plyšovou faunou.
Před vstupem do hlavních prostor můžete v příjemné recepci, vybavené kachlovým krbem, obdivovat pěkné výtvarnické fotografie.
K muzeu patří vlastní parkoviště.
Zdroj informací a foto https://www.muzeumpanenek.cz.

image

Muzeum Zapomenuté věci z půdy

V Nové Městě na Moravě bylo v červnu 2022 otevřeno neobvyklé muzeum. Nese název Zapomenuté věci z půdy.
Majitel o muzeu říká: "Muzeum vzniklo v duchu toho, aby si k nám návštěvníci přišli odpočinout od všedních starostí a zavzpomínali spolu s námi na staré časy."

Muzeum můžete navštívit od pondělí do pátku od 10 do 12 hodin a následně od 13 do 16 hodin. O víkendu je možné se po telefonické domluvě objednat na individuální prohlídku (605 381 919).
Vstupné je dobrovolné.

image

Staré krásnosti

Nedaleko od Mělníka najdete muzeum příznačně nazvané "Staré krásnosti".
Ve Starých krásnostech naleznete sbírku kočárků od konce 19. století do 80. let 20. století. Dále jsou zde k vidění hračky a panenky z dob, kdy jejich životnost nebyla 3 měsíce a často se dědily z generace na generaci.
Součástí našeho muzea je i diabetická kavárna – mlsání i pro lidi s cukrovkou, také dětský koutek a mnoho jiného.
Více informací a foto naleznete na webových stránkách http://starekrasnosti.cz/.

image

Princip Baťa - Muzeum Zlín

Dnes Vás pozveme do stálé expozice, která se příznačně jmenuje - PRINCIP BAŤA – Dnes fantazie, zítra skutečnost. Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, československých skautů, sokolů a vojáčků z let 1935–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. V expozici je umístěna také firemní reklamní skládanka – puzzle v původním balení.
Více info: http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

image

Království historických kočárků v obci Plinkout u Dlouhé Loučky

Pokud máte rádi staré kočárky, určitě navštivte království historických kočárků v obci Plinkout u Dlouhé Loučky. Najdete zde sbírku historických kočárků, která čítá kolem 300 kočárků do roku 1989.

Království představuje rozsáhlou sbírku historických kočárků v rozsahu let 1860 – 1989. K vidění jsou nejstarší kočárky s loukoťovými koly, princesky, promenádky, košatinky – kukaně, osmipéráky, Liberty až do roku 1989 – trojkombinace, též kočárky pro dvojčata. Zároveň sportovní verze kočárků z každého období.

Můžete se těšit na dětské kočárky i kočárky pro panenky zdobené panenkami, zavinovačkami, plymem a chrastítky. Aktuálně je k vidění cca 280 kočárků. Hmotná sbírka obsahuje kočárků jednou tolik, takže se kočárky střídají, aby každý dostal příležitost shlédnutí návštěvníky. Jinak sbírka se stále rozšiřuje a renovuje.

image

Skalické minimuzeum

Pokud máte rádi retro hračky, určitě nevynechejte návštěvu Skalického mini muzea. Najdete ho jak jinak než ve Skalici (u České lípy). Otevřeno je po dohodě a pokud máte doma nějakou tu retro hračku, můžete ji zkusit muzeu nabídnout k odkupu.

image

Království panenek Vlašim

Pokud máte naplánovaný výlet do Vlašimi, rozhodně se zastavte ve zdejší "Občanské záložně" (nedaleko Parazoo), kde je umístěna stálá expozice Království panenek. V expozici najdete kolem dvou tisíc nejrůznějších exponátů a jsou zde k vidění panenky od roku 1860 do současnosti ze všech možných koutů světa.

image

Vánoční dům a Muzeum medvídků

Dnes pro Vás máme pozvánku do Vánočního domu. Cože do Vánočního? Ano opravdu - jediný Vánoční dům s celoročním provozem v České republice. Najdete jej v lázeňském městě Karlovy Vary, které se pyšní nádhernou architekturou a dechberoucí přírodou. Zde si přijdou na své všichni medvědáři.
Vánoční dům se skládá z několika částí. Z rozsáhlé prodejní expozice, kde se můžete inspirovat, užít si vánoční atmosféru, ale také nakupovat. Muzeum medvídků - pyšní se největší sbírkou medvídků v České republice! Muzeum Vánoc, kouzelné městečko a překrásná kavárna.

Muzeum medvídků
Je částí rozsáhlé expozice Vánočního domu. Muzeum medvídků najdete ve sklepení zámečku a také v části, kterou nazýváme Kouzelné městečko. Muzeum se pyšní největší sbírkou medvídků v České republice, která je uvedená v „České knize rekordů“.
Vráťte se zpět do dětství… Vzpomínáte na svého oblíbeného plyšového méďu? V muzeu si jistě vzpomenete! Kolekce aktuálně čítá více než 12 tisíc medvídků. Od nejmenšího medvídka, přes starožitné skvosty, se kterými si děti hrály i před více než 100 lety, ručně vyrobené originály, až po jedinečné kousky, které jste nám darovali.

Máte na půdě nebo ve skříni méďu, kterého je Vám líto vyhodit, ale doma už ho mít nechcete nebo nemůžete? V muzeu ho rádi přivítají do sbírky mezi ostatními medvídky! Dájí mu jméno dle vašeho výběru a Vy obdržíte darovací certifikát.
Zdroj info a foto: https://www.vanocnidum.cz/muzeum-medvidku/

image

Medvídkové království Ledeč nad Sázavou

Hrad Ledeč nad Sázavou nabízí především dětem speciální okruh Medvídkové království. Spolu s průvodcem se na tomto dětském okruhu podívají nejmenší návštěvníci na ohromnou sbírku hraček, ve které dominují plyšoví medvídci. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. Výstava pokračuje do historického sklepení, kde se pro letošní rok rozhodli usadit rohatí Krampusové. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na řeku Sázavu, město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu. Čas prohlídky je cca 40 minut, jde o komentovanou prohlídku expozice s průvodcem.

image

Minimuzeum panenek Dobroslavice

Dnes vás pozveme do stálé expozice porcelánových panenek, kočárků a nejen jich. V malinkém "muzeu" v obci Dobroslavice je k vidění také pár zajímavých kousků z dob dávno minulých v podobě starých kamen, psacích strojů z válečného i předválečného období, i nějaká ta žehlička se tam najde. V domečku pro panenky je v současné době k vidění více jak 600 kusů panenek, které se stále doplňují. Nachází se zde i několik kočárků, dřevěné kolébky. Návštěvu je možno si domluvit na telefonním čísle 602 460 835.

image

Muzeum medvídků v Plzni

Dnes Vás pozveme do nově otevřeného muzea medvídků, které najdete v Plzni v Perlové ulici. Otevřeno mají každý den (mimo pondělí) odpoledne od 14:00 do 18:00.

image

Muzeum panenek Smržovka

Dnes Vás pozveme do muzea panenek ve Smržovce. Nově otevřené muzeum panenek vám představí všechny skvosty, bez nichž si malé děti neumí život ani představit. Soukromá sbírka panenek paní Sváti Jakoubkové vytvořila základ pro nové muzeum ve Smržovce.

Expozici s exponáty německých, ruských, španělských a českých panenek doplňují i další hračky. Vedle kuchyněk, pokojíčků, kočárků, postýlek i kolébek, nechybí ani kostičky, vláčky i autíčka pro kluky.

Sbírka vznikala po dobu deseti let a některé panenky musely být citlivě a odborně, se znalostí historie a technologie výroby, opraveny. Exponáty netvoří pouhou statickou výstavku, kde se nic neděje. Panenky se budou převlékat podle ročního období, proto jsou důležité detaily: deštníky, kabelčičky, šperky, ale i křesílka, šicí stroj, kočárky.

Přijďte se přesvědčit, jak citlivě se může k obyčejné panence přistupovat a jak se historie módy dá zkušeně představit prostřednictvím této neživé modelky.
Více informací naleznete na webových stránkách muzea - https://panenky-muzeum.webnode.cz/.

image

Prvorepublikové muzeum v Nové Bystřici

Dnes Vás pozveme do Nové Bystřice, kde najdete nově otevřené prvorepublikové muzeum. Najdete zdě překrásné ilustrace M. F. Kvěchové, historické kočárky, panenky, dobové oblečení a mnoho dalších krásných pokladů. Otevřeno je každý čtvrtek a pátek 15-17 a v sobotu a neděli od 12 do 17. Muzeum najdete v prostorách restautace Ubrousku prostři se, Husovo náměstí 233 v Nové Bystřici.

image

Muzeum hraček Ostrava

Dnešní pozvánka směřuje do Lednice, do muzea hraček (Muzeum hraček Lednice). V muzeu najdete přes 1000 starých hraček. Od těch, které si pamatují už jen vaše prababičky, až po ty, se kterými jste si sami možná ještě před 30 lety hráli. V číslech – rozpětí stáří našich hraček je od roku 1789 do roku 1990. Na co jsme obzvlášť pyšní je naše sbírka Barbie ze 60. let, nebo Laterna Magica z roku 1860.
Více info a zdroj foto: https://muzeum-hracek-lednice.cz

image

Muzeum hraček Ostrava

V Ostravě sídlí okouzlující muzeum s řadou hraček z více než 60 zemí, pocházejících z dob od 19. století do nedávné minulosti.

Muzeum hraček Ostrava nabízí ke zhlédnutí tisíce exponátů v několika sekcích. Uvidíte zde hračky a hry od poloviny 19. století po současnost. Přijďte si užít Historické hračky, Retro hračky, Disneyanu (vše kolem Walta Disneyho) a Sběratelství. Navíc sekce Sběratelství se každého půl roku obměňuje.
Více informací naleznete stránkách muzea.

image

Minimuzeum panenek Semily

Dnes Vás pozveme do Semil, kde najdete minimuzeum panenek. V muzeu najdete mimo jiné krásné starožitné panenky a pokojíčky. Tak pokud budete mít do okolí cestu, určitě se zde zastavte.

image

Muzeum hraček v Jablonci nad Nisou

Dnes Vás pozveme do krásného muzea hraček, které sídlí v Jablonci nad Nisou.

Jablonecké muzeum je zaměřené na hračky, které si pamatují naši rodiče a prarodiče. Ti se vrátí do dětských let a děti naopak poznají s čím si hráli jejich tátové, mámy, dědové a babičky. Muzeum hraček sídlí v 1. patře bytového domu, poblíž centra Jablonce nad Nisou. Expozice se nachází ve čtyřech místnostech o ploše cca 90 m2.

Vystavované hračky jsou převážně z období od roku 1940 do roku 1989, ale najdete zde i starší. Zaměření muzea hraček je různorodé a ty své hračky si zde najdou jak kluci tak děvčata. Kluci budou nadšeni ze sbírky modelů aut, stavebnic nebo vláčků. Pro děvčata jsou pak připraveny panenky nebo kočárky.

Zdroj a více informací naleznete na FB stránce Muzeum hraček Jablonec nad Nisou .

image

Muzeum motocyklů a hraček v Šestajovicích

Dnes pro Vás máme pozvánku do muzea motocyklů a hraček v Šestajovicích. Muzeum Šestajovice vás nechá nahlédnout nejen do světa motocyklů, ale i panenek, kočárků a hraček našich babiček.

Zavedeme Vás do kouzelného světa historických motocyklů a zároveň nahlédnete do světa historických hraček pro nejmenší. Návštěvníkům nabízíme ke zhlédnutí přes 100 cestovních a sportovních motocyklů.

Výstava hraček, kočárků nebo panenek našich babiček Vás alespoň na chvíli vrátí do dob bezstarostného dětství. V expozici hraček uvidíte dětské poklady z let 1895 až 1975. Od nejstarších panenek s porcelánovou hlavou, přes kočárky, koloběžky, dřevěné hračky až k loutkám, které vás alespoň na chvíli vrátí do dob bezstarostného dětství.

Zdroj info a foto: https://www.muzeum-motocyklu.cz/

image

♥ 2021 Vytvořeno ve službě WEDOS WebSite. 

sberatelepanenek@seznam.cz