Velmi rádi se s Vámi osobně setkáme na nějaké naší akci určené veřejnosti. Zde najdete typy jak na akce pořádané přímo naším spolkem, tak i na různé výstavy našich členů či přátel, případně na další zajímavá místa, která stojí za to navštívit.
A máme tu pokračování velvarského výletu, dnes budova B Železniční hračky z let 1920–1960.
Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice na náměstí Krále Vladislava. Tato zbrusu nová interaktivní expozice dopravních hraček je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1920–1960. Záměrem nové expozice je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové v minulém století. Vystavené exponáty představují vzácné originály proslulých světových výrobců dětských železnic první poloviny 20. století, od firem MÄRKLIN Göppingen a BING Nürnberg, společně s produkcí železničních hraček známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (později IKARIA a CHEMOPLAST) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova ad. Součástí prohlídky jsou ukázky jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti o rozchodu kolejí „0“ (32 mm) s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Kolejiště má rozlohu cca 30 m2 a je sestaveno z železničních hraček vyrobených ve dvacátých až padesátých letech 20. století. Instalace této nové interaktivní expozice má podobu malého železničního muzea, kde si děti budou moci spustit přejezd, návěstidlo, případně telefonovat, zvedat návěstní páky, točit elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, orazit jízdenku atd. Sbírka obsahuje exponáty z historie železniční dopravy od doby Rakousko-Uherska až po šedesátá léta 20. století. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.
Zdroj foto a info: https://www.muzeum-technickych-hracek.cz
Dnes pro vás máme pozvánku do krásného muzea panenek ve Smržovce v Jizerských horách.
Smržovské muzeum panenek vám představí všechny skvosty, bez nichž si malé děti neumí život ani představit. Soukromá sbírka panenek paní Sváti Jakoubkové vytvořila základ pro nové muzeum ve Smržovce.
Expozici s exponáty německých, ruských, španělských a českých panenek doplňují i další hračky. Vedle kuchyněk, pokojíčků, kočárků, postýlek i kolébek, nechybí ani kostičky, vláčky i autíčka pro kluky.
Sbírka vznikala po dobu deseti let a některé panenky musely být citlivě a odborně, se znalostí historie a technologie výroby, opraveny. Exponáty netvoří pouhou statickou výstavku, kde se nic neděje. Panenky se budou převlékat podle ročního období, proto jsou důležité detaily: deštníky, kabelčičky, šperky, ale i křesílka, šicí stroj, kočárky.
Přijďte se přesvědčit, jak citlivě se může k obyčejné panence přistupovat a jak se historie módy dá zkušeně představit prostřednictvím této neživé modelky.
Celá prohlídka je provázena dobrou náladou a poutavým povídáním majitelky muzea.
Kontakt:
Údolní 940
468 51 Smržovka
tel.: 723 231 908
Otevírací doba:
Mimo sezonu: I - VI, IX - XII, středa, sobota, neděle - 14.00- 16.00 hod.
Prázdniny : VII - VIII, úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota - 14.00 - 16.00 hod.
Dnes vás pozveme do Muzea panenek a medvídků pod Troskami. Rozsáhlá expozice čítající více než 2000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci.
Muzeum se nachází přímo v srdci regionu Český ráj, vzdáleno 500 m od hradu Trosky. V budově, která je stavěna ve vesnickém stylu a hodí se nejen k místní krajině, ale i k vesnici Troskovice, najdete kolem 1 000 exponátů.
Výstavní plocha je rozdělena do více oddělení: ve velkém sále najdete celkovou historii panenek - dobrý přehled zde získáte díky exponátům, které jsou zařazeny dle tradičních materiálů.
Návštěvník zde má možnost porovnat staré, po roce 1840 vzniklé panenky s moderní výtvarnicko-sběratelskou produkcí věhlasných zahraničních výtvarníků (např. Philip Heath-Anglie, Carin Lossnitzer-Německo, Nell de Man-Holandsko atd.). Mimo těchto můžete obdivovat i práci české výtvarnice Dagmary Jurčíkové. V "jejím" oddělení najdete nejen hotové panenky, ale i jednotlivé kroky výroby.
Opomenut nebyl ani nejmodernější přístup k panenkám.
Muzeum je jako jediné v republice ( vč. státem kontrolovaných) v přímém kontaktu s nejvýznamnějšími fenomény světového panenkářství na vysoké úrovni, jako je firma SCHILDKRÖT-PUPPEN, KÄTHE KRUSE, ale i Götz Puppenmanufaktur ( s ohledem na produkci do roku 2003 vč.) a s řadou současných významných výtvarníků jako například Elisabeth LINDNER. Proto si také klademe za úkol nejen potěšit chvilkově při pohledu na panenky, ale stát se i sběratelským a vzdělávacím centrem – viz. naše doprovodné akce.
Další oddělení muzea patří sběratelským medvědům, najdete i dřevěné hračky.
I chroničtí návštěvníci panenkových muzeí z celého světa hodnotí zdejší aranžmá, kterým se toto muzeum řadí k těm atraktivním, velmi pozitivně. V České republice je vlastně svého druhu bezkonkurenční.
K vidění jsou i mnohé kočárky z doby mezi roky 1850 a 1920, všechno je krásně doprovázeno plyšovou faunou.
Před vstupem do hlavních prostor můžete v příjemné recepci, vybavené kachlovým krbem, obdivovat pěkné výtvarnické fotografie.
K muzeu patří vlastní parkoviště.
Zdroj informací a foto https://www.muzeumpanenek.cz.
V Nové Městě na Moravě bylo v červnu 2022 otevřeno neobvyklé muzeum. Nese název Zapomenuté věci z půdy.
Majitel o muzeu říká: "Muzeum vzniklo v duchu toho, aby si k nám návštěvníci přišli odpočinout od všedních starostí a zavzpomínali spolu s námi na staré časy."
Muzeum můžete navštívit od pondělí do pátku od 10 do 12 hodin a následně od 13 do 16 hodin. O víkendu je možné se po telefonické domluvě objednat na individuální prohlídku (605 381 919).
Vstupné je dobrovolné.
Nedaleko od Mělníka najdete muzeum příznačně nazvané "Staré krásnosti".
Ve Starých krásnostech naleznete sbírku kočárků od konce 19. století do 80. let 20. století. Dále jsou zde k vidění hračky a panenky z dob, kdy jejich životnost nebyla 3 měsíce a často se dědily z generace na generaci.
Součástí našeho muzea je i diabetická kavárna – mlsání i pro lidi s cukrovkou, také dětský koutek a mnoho jiného.
Více informací a foto naleznete na webových stránkách http://starekrasnosti.cz/.
Dnes Vás pozveme do stálé expozice, která se příznačně jmenuje - PRINCIP BAŤA – Dnes fantazie, zítra skutečnost. Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, československých skautů, sokolů a vojáčků z let 1935–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. V expozici je umístěna také firemní reklamní skládanka – puzzle v původním balení.
Více info: http://www.muzeum-zlin.cz/cs/
Pokud máte rádi staré kočárky, určitě navštivte království historických kočárků v obci Plinkout u Dlouhé Loučky. Najdete zde sbírku historických kočárků, která čítá kolem 300 kočárků do roku 1989.
Království představuje rozsáhlou sbírku historických kočárků v rozsahu let 1860 – 1989. K vidění jsou nejstarší kočárky s loukoťovými koly, princesky, promenádky, košatinky – kukaně, osmipéráky, Liberty až do roku 1989 – trojkombinace, též kočárky pro dvojčata. Zároveň sportovní verze kočárků z každého období.
Můžete se těšit na dětské kočárky i kočárky pro panenky zdobené panenkami, zavinovačkami, plymem a chrastítky. Aktuálně je k vidění cca 280 kočárků. Hmotná sbírka obsahuje kočárků jednou tolik, takže se kočárky střídají, aby každý dostal příležitost shlédnutí návštěvníky. Jinak sbírka se stále rozšiřuje a renovuje.
Pokud máte rádi retro hračky, určitě nevynechejte návštěvu Skalického mini muzea. Najdete ho jak jinak než ve Skalici (u České lípy). Otevřeno je po dohodě a pokud máte doma nějakou tu retro hračku, můžete ji zkusit muzeu nabídnout k odkupu.
Pokud máte naplánovaný výlet do Vlašimi, rozhodně se zastavte ve zdejší "Občanské záložně" (nedaleko Parazoo), kde je umístěna stálá expozice Království panenek. V expozici najdete kolem dvou tisíc nejrůznějších exponátů a jsou zde k vidění panenky od roku 1860 do současnosti ze všech možných koutů světa.
Dnes pro Vás máme pozvánku do Vánočního domu. Cože do Vánočního? Ano opravdu - jediný Vánoční dům s celoročním provozem v České republice. Najdete jej v lázeňském městě Karlovy Vary, které se pyšní nádhernou architekturou a dechberoucí přírodou. Zde si přijdou na své všichni medvědáři.
Vánoční dům se skládá z několika částí. Z rozsáhlé prodejní expozice, kde se můžete inspirovat, užít si vánoční atmosféru, ale také nakupovat. Muzeum medvídků - pyšní se největší sbírkou medvídků v České republice! Muzeum Vánoc, kouzelné městečko a překrásná kavárna.
Muzeum medvídků
Je částí rozsáhlé expozice Vánočního domu. Muzeum medvídků najdete ve sklepení zámečku a také v části, kterou nazýváme Kouzelné městečko. Muzeum se pyšní největší sbírkou medvídků v České republice, která je uvedená v „České knize rekordů“.
Vráťte se zpět do dětství… Vzpomínáte na svého oblíbeného plyšového méďu? V muzeu si jistě vzpomenete! Kolekce aktuálně čítá více než 12 tisíc medvídků. Od nejmenšího medvídka, přes starožitné skvosty, se kterými si děti hrály i před více než 100 lety, ručně vyrobené originály, až po jedinečné kousky, které jste nám darovali.
Máte na půdě nebo ve skříni méďu, kterého je Vám líto vyhodit, ale doma už ho mít nechcete nebo nemůžete? V muzeu ho rádi přivítají do sbírky mezi ostatními medvídky! Dájí mu jméno dle vašeho výběru a Vy obdržíte darovací certifikát.
Zdroj info a foto: https://www.vanocnidum.cz/muzeum-medvidku/
Hrad Ledeč nad Sázavou nabízí především dětem speciální okruh Medvídkové království. Spolu s průvodcem se na tomto dětském okruhu podívají nejmenší návštěvníci na ohromnou sbírku hraček, ve které dominují plyšoví medvídci. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. Výstava pokračuje do historického sklepení, kde se pro letošní rok rozhodli usadit rohatí Krampusové. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na řeku Sázavu, město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu. Čas prohlídky je cca 40 minut, jde o komentovanou prohlídku expozice s průvodcem.
Dnes vás pozveme do stálé expozice porcelánových panenek, kočárků a nejen jich. V malinkém "muzeu" v obci Dobroslavice je k vidění také pár zajímavých kousků z dob dávno minulých v podobě starých kamen, psacích strojů z válečného i předválečného období, i nějaká ta žehlička se tam najde. V domečku pro panenky je v současné době k vidění více jak 600 kusů panenek, které se stále doplňují. Nachází se zde i několik kočárků, dřevěné kolébky. Návštěvu je možno si domluvit na telefonním čísle 602 460 835.
Dnes Vás pozveme do nově otevřeného muzea medvídků, které najdete v Plzni v Perlové ulici. Otevřeno mají každý den (mimo pondělí) odpoledne od 14:00 do 18:00.
Dnes Vás pozveme do muzea panenek ve Smržovce. Nově otevřené muzeum panenek vám představí všechny skvosty, bez nichž si malé děti neumí život ani představit. Soukromá sbírka panenek paní Sváti Jakoubkové vytvořila základ pro nové muzeum ve Smržovce.
Expozici s exponáty německých, ruských, španělských a českých panenek doplňují i další hračky. Vedle kuchyněk, pokojíčků, kočárků, postýlek i kolébek, nechybí ani kostičky, vláčky i autíčka pro kluky.
Sbírka vznikala po dobu deseti let a některé panenky musely být citlivě a odborně, se znalostí historie a technologie výroby, opraveny. Exponáty netvoří pouhou statickou výstavku, kde se nic neděje. Panenky se budou převlékat podle ročního období, proto jsou důležité detaily: deštníky, kabelčičky, šperky, ale i křesílka, šicí stroj, kočárky.
Přijďte se přesvědčit, jak citlivě se může k obyčejné panence přistupovat a jak se historie módy dá zkušeně představit prostřednictvím této neživé modelky.
Více informací naleznete na webových stránkách muzea - https://panenky-muzeum.webnode.cz/.
Dnes Vás pozveme do Nové Bystřice, kde najdete nově otevřené prvorepublikové muzeum. Najdete zdě překrásné ilustrace M. F. Kvěchové, historické kočárky, panenky, dobové oblečení a mnoho dalších krásných pokladů. Otevřeno je každý čtvrtek a pátek 15-17 a v sobotu a neděli od 12 do 17. Muzeum najdete v prostorách restautace Ubrousku prostři se, Husovo náměstí 233 v Nové Bystřici.
Dnešní pozvánka směřuje do Lednice, do muzea hraček (Muzeum hraček Lednice). V muzeu najdete přes 1000 starých hraček. Od těch, které si pamatují už jen vaše prababičky, až po ty, se kterými jste si sami možná ještě před 30 lety hráli. V číslech – rozpětí stáří našich hraček je od roku 1789 do roku 1990.
Na co jsme obzvlášť pyšní je naše sbírka Barbie ze 60. let, nebo Laterna Magica z roku 1860.
Více info a zdroj foto: https://muzeum-hracek-lednice.cz
V Ostravě sídlí okouzlující muzeum s řadou hraček z více než 60 zemí, pocházejících z dob od 19. století do nedávné minulosti.
Muzeum hraček Ostrava nabízí ke zhlédnutí tisíce exponátů v několika sekcích. Uvidíte zde hračky a hry od poloviny 19. století po současnost. Přijďte si užít Historické hračky, Retro hračky, Disneyanu (vše kolem Walta Disneyho) a Sběratelství. Navíc sekce Sběratelství se každého půl roku obměňuje.
Více informací naleznete stránkách muzea.
Dnes Vás pozveme do Semil, kde najdete minimuzeum panenek. V muzeu najdete mimo jiné krásné starožitné panenky a pokojíčky. Tak pokud budete mít do okolí cestu, určitě se zde zastavte.
Dnes Vás pozveme do krásného muzea hraček, které sídlí v Jablonci nad Nisou.
Jablonecké muzeum je zaměřené na hračky, které si pamatují naši rodiče a prarodiče. Ti se vrátí do dětských let a děti naopak poznají s čím si hráli jejich tátové, mámy, dědové a babičky. Muzeum hraček sídlí v 1. patře bytového domu, poblíž centra Jablonce nad Nisou. Expozice se nachází ve čtyřech místnostech o ploše cca 90 m2.
Vystavované hračky jsou převážně z období od roku 1940 do roku 1989, ale najdete zde i starší. Zaměření muzea hraček je různorodé a ty své hračky si zde najdou jak kluci tak děvčata. Kluci budou nadšeni ze sbírky modelů aut, stavebnic nebo vláčků. Pro děvčata jsou pak připraveny panenky nebo kočárky.
Zdroj a více informací naleznete na FB stránce Muzeum hraček Jablonec nad Nisou .
Dnes pro Vás máme pozvánku do muzea motocyklů a hraček v Šestajovicích. Muzeum Šestajovice vás nechá nahlédnout nejen do světa motocyklů, ale i panenek, kočárků a hraček našich babiček.
Zavedeme Vás do kouzelného světa historických motocyklů a zároveň nahlédnete do světa historických hraček pro nejmenší. Návštěvníkům nabízíme ke zhlédnutí přes 100 cestovních a sportovních motocyklů.
Výstava hraček, kočárků nebo panenek našich babiček Vás alespoň na chvíli vrátí do dob bezstarostného dětství. V expozici hraček uvidíte dětské poklady z let 1895 až 1975. Od nejstarších panenek s porcelánovou hlavou, přes kočárky, koloběžky, dřevěné hračky až k loutkám, které vás alespoň na chvíli vrátí do dob bezstarostného dětství.
Zdroj info a foto: https://www.muzeum-motocyklu.cz/